17

Düğün belgeseli: Dış çekim mi, tüm gün çekim mi?

01

Çekmek ya da çekmemek. İşte bütün mesele bu! 🙂

Çiftlerim bana düğün günü fotoğraf ve video çekimi için ulaştıklarında genelde onlara gayet uzun ve açıklayıcı bir mail yazar ve akıllarında nasıl düğün fotoğrafı olduğunu sorarım. Aldığım cevaba göre de ne tür bir çekim yapabileceğimizi açıklar ve doğru hizmeti almaları için yönlendiririm.

Ben düğün gününü fotoğraflama stilim gereği kendimi “Belgesel düğün fotoğrafçısı” olarak nitelendiriyorum. Uluslararası arenada bu “wedding photojournalism” olarak geçmektedir ve bendeniz bu tarzda çekim yapan fotoğrafçıları kabul eden dünyanın en prestijli “Belgesel Düğün Fotoğrafçıları” birliklerinden biri olan WPJA‘ ya Türkiye’den kabul edilmiş 5 fotoğrafçıdan biriyim. (Öhöm:))

04

02

Peki nedir bu “belgesel düğün fotoğrafı” ve ben nasıl fotoğraf çekiyorum? Fotoğrafçı olarak amacım, çiftin yaşadığı düğün günü atmosferini müdahale etmeden belgelemek. Tabi bu özel günü fotoğraflarken her bir kareyi estetik bakış açısı ile çekmeye çalışıyorum.

Tüm gün çekim dediğimde kimi zaman çiftlerim “Tüm gün poz mu vereceğiz?” yanılgısına düşüyor. “Elbette hayır.” diye cevaplıyorum kendilerini. “Hatta mümkünse ben orada yokmuşum gibi davranın.” diyorum. Zaten bir süre sonra düğün günü yoğunluğunda ve heyecanı ile ben orada mıyım, değil miyim ya da ne yapıyorum pek de umursamıyorlar ve bu da benim oldukça işime geliyor 😉

Derya Engin

03 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 21 20 19 18 17

Derya Engin

Derya Engin

İflah olmaz bir "sonbahar" aşığıyım. Her sonbahar etrafımı saatlerce hayran hayran seyredip "Şu yaprakların rengine, bulutların grisine bak, çok güzeeeeel!" derim. Kedileri pek severim ama köpeklere karşı da boş değilim.. Saçımı siyaha boyarım, evimin duvarlarını beyaza. Kıyafetlerim mordur ama en sevdiğim renk sarı. Üzerinde baykuş ve kurukafa olan herşeyi satın alma eğilimindeyim. Yaz kış demem güne Türk kahvesi ile başlar, çay ile devam ederim. Hızlı bir çay içicisiyim. İyi bir metal dinleyicisiyim. Metal dinlemediğim zamanlar genelde jazz, etnik müzik veya yağmur sesi dinlerim. Amatör gurme, profesyonel gezginim. Gittiğim yerlerde hikaye anlatan fotoğraflar çekmeyi severim. En çok da düğün ve doğum fotoğrafı çeker ve her seferinde çiftlere beni de bu özel günlerine dahil ettikleri için içten içe minnettar olurum. Bir de bu güzel insanlarla tanıştığım ve arkadaş olduğum için kendimi çok şanslı sayarım. Ayrıca bir "iyi,temiz,adil gıda" aktivistiyim. Çarpık endüstriyel gıda pazarına karşıyım, TEMA gönüllüsü ve Slow Food üyesiyim.

Bir Cevap Yazın