mekanın-fotografçısı-zorunluysa

Düğün Mekanınız Anlaşmalı Fotoğrafçısını Mecbur Tutuyorsa Ne Yapabilirsiniz?

Uzun zamandır çiftlerden sıklıkla duyduğum sorulardan biri, düğün mekanında nasıl çekim yapacağımız konusunda oluyor.

Çiftler “Mekanımızın anlaşmalı fotoğrafçısıyla çalışmaya mecburuz, dışarıdan fotoğrafçı getirmemize izin vermiyorlar” diyerek endişelerini dile getiriyorlar. Hatta bazı çiftler, sözleşmedeki bu madde yüzünden, kendi istedikleri gibi bir fotoğrafçı aramayı bırakıyorlar, ve hayal ettikleri gibi fotoğraflara sahip olamıyorlar.

düğün mekanınıza dışarıdan fotoğrafçı getirmek

Siz de mekanınızın kuralları nedeniyle kendi beğendiğiniz fotoğrafçı ile çalışamayacağınız konusunda endişeliyseniz, size iyi bir haberim var; o gün kendi fotoğrafçınız ile çekim yapmanız gayet mümkün.

Aslında dışarıdan fotoğrafçı getirme yasağı sadece sizin mekanınıza özgü değil. Türkiye’de müşteri memnuniyetini herşeyin üzerinde tutan seçkin mekanlar dışında birçok yer, bu maddeyi sözleşmelerine koyuyor. Buna rağmen çiftler rahatlıkla kendi fotoğrafçılarıyla çalışabiliyorlar. Üstelik “o bizim arkadaşımız” demek gibi gizli saklı işler çevirmek zorunda kalmadan. Nasıl mı? Açıklayayım.

Öncelikle herşeyin bir eksik bilgilendirmeden (yanlış bilgilendirme diyerek kimseyi zan altında bırakmak istemem) kaynaklandığını belirtmek gerekiyor. Farkındaysanız düğün mekanları, sadece kendi fotoğrafçılarıyla çalışabileceğinizi söylerken, bu kuralın sınırlarından bahsetmiyorlar. Başka bir fotoğrafçıdan hizmet alamayacağınız işin kapsamı sadece, express servis ya da acele servis adı verilen, düğün sırasında misafirlerinize fotoğraf satışı hizmeti. Yani hani siz misafirlerlerinizin masalarını dolaşıp tebrikleri kabul ederken fotoğraf çekiliyor ve misafirlere satılıyor ya, işte o iş. Tabi bunun yanı sıra eğlence sırasında yapılan ve klasik kamera olarak adlandırılan kamera çekimlerini de farklı bir fotoğrafçının yapmasına izin verilmiyor.

mekan-fotografçısı-zorunluysa

Ama siz zaten düğün fotoğrafçınızı bu çekimler için aramıyorsunuz. Siz düğün fotoğrafçısı araştırırken, davetlilerin satın alacağı fotoğrafları çekecek olan firmayı değil, sizin birbirinize olan sevginizi ve o gün yaşadıklarınızı en iyi şekilde, sıkıcı olmayan farklı bir bakış açısıyla anlatacak olan kişiyi seçmeye çalışıyorsunuz.

Bu iki iş birbirinden tamamen bağımsız, farklı yetenekler gerektiriyor, ve hiç bir düğün mekanının sözleşmesinde bunların farklı kişiler tarafından yapılmasını engelleyen bir madde yok. Örnek olarak, yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi bazı gelinlerim hazırlıklarını düğün mekanında yapıyor olmasına rağmen, bu dakikaların fotoğraflanmasına mekan da, mekanın fotoğrafçısı da asla itiraz etmiyor.

Dahası, bu durum sadece hazırlıklarla da sınırlı değil. Gece düğün sırasında yapılacak olan çekimlerde de, sizin fotoğrafçınız davetlilere satılacak olan fotoğrafları çekmeye çalışmadığı sürece sıkıntı olmuyor.

Şunu da belirtmem gerekir ki, mekanların fotoğrafçıları express servis ile, dünya düğün fotoğrafçılığında örneği olmayan bir hizmet veriyorlar. Türkiye’deki düğün davetlileri açısından önemli bir beklentiyi, o gecenin sonunda evlerine kendi fotoğraflarıyla dönme beklentisini karşılıyorlar. Bu yüzden de aslında bu servis kolay vazgeçilebilecek bir hizmet değil.

Yani mekan fotoğrafçısının sunduğu express servisi hiç almayın demiyorum. Aksine, mümkünse express servis ve hatta klasik kamera hizmetleri için mekan fotoğrafçılarını tercih edin. Sonuçta farklı bir fotoğrafçı bu görece sıkıcı klasik fotoğrafları mekan fotoğrafçısından daha iyi çekmeyecek. Kimse onlardan aşağıdaki gibi karelere odaklanmalarını beklemiyor.

mekanın anlaşmalı fotoğrafçısı

Ancak sadece express servisi mekan fotoğrafçısından almak zorundasınız diye, dış çekim ve düğün hikayesi konularında onlarla çalışmak zorunda olmadığınızı bilmeniz önemli. Fotoğrafçıdan fotoğrafçıya farkedecek olan sonuçlar, dış mekan ya da düğün hikayesi (ben aslında düğün hikayesi yerine düğün belgeseli demeyi tercih ediyorum. Sebebini bu yazıda okuyabilirsiniz) çekimlerinde ortaya çıkıyor.

Express servisi mekanınızın anlaşmalı fotoğrafçısından aldığınız sürece, hikaye ve dış çekimleriniz için kendi tercih ettiğiniz, sizin görsel algınıza hitap eden, yıllar sonra bile içinizde birşeyleri kıpırdatacak fotoğrafları çekebilen, yanında rahat hissedebileceğiniz bir fotoğrafçıyla rahatlıkla çalışabilirsiniz.

Açıkçası ben de düğün fotoğrafları çekmeye başladığım ilk yıllarda, düğün mekanlarının kendi anlaşmalı fotoğrafçılarını bir sorun olarak görüyordum. Ama artık, mekanların kendi fotoğrafçılarının olmasının, biz bağımsız fotoğrafçılar için avantaj olduğunu düşünüyorum.

Çünkü siz istemeseniz bile, düğününüzdeki davetliler, o özel gecede çiftle birlikte fotoğraf çektirmek ve bu fotoğrafları hemen o gece satın almak istiyorlar. Eğer mekanın bu işe dedike olmuş fotoğrafçıları yoksa, gittikleri diğer düğünlerden fotoğraf satın alarak ayrılmaya alışmış olan davetliler bu taleplerini bizlerin karşılamamızı talep edebiliyorlar.

Elbette bana böyle bir talep geldiğinde yardımcı olmaya çalışıyorum, ancak ben ve benim gibi diğer bağımsız fotoğrafçıların orada olma amacı, düğünün güzelliğini, düğün sırasında yaşanan duyguları ve heyecanı, en doğal ve estetik haliyle yakalamak. Bu yüzden, mekan fotoğrafçısı davetlilerin pozlu fotoğraflarını çekerken, ben de bu fotoğrafta gördüğünüze benzer, belki de bir daha tekrarlanamayacak olan anlara odaklanıyorum.

mekanın-fotografçısı-zorunluysa

Bu açıdan bakıldığında, davetlilerin pozlu fotoğraf beklentilerini karşılamakla görevli mekan fotoğrafçıları, aslında biz bağımsız düğün fotoğrafçılarının dikkatini dağıtacak olan işleri üzerimizden alıyor. Bizler de onların işlerine karışmadan, hatta zaman zaman onlara destek olarak, sizin için asıl önemli olan konulara odaklanıyoruz.

Hangi konulara mı? Buyrun onu da Fotomoi profilimi inceleyerek görün 🙂

Erkin Ağsaran

Erkin Ağsaran

Belgesel fotoğrafçı, planör pilotu, gezgin, müziksever, .... Düğün fotoğraflarının da anlamlı ve kalıcı olabileceğinin kanıtı olan fotoğraflar çeker. "Belgesel düğün fotoğrafı" terimindeki "belgesel" kelimesinin ne anlama geldiğini bilen Türkiye'deki ender fotoğrafçılardan.

Bir Cevap Yazın